חיפושדלג על חיפוש
נושאים נפוציםדלג על נושאים נפוצים
אזור כפתורי נושאים נפוצים
סוף אזור כפתורי נושאים נפוצים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שהידל'ה

מאת משה אלעד
הוצאת ניב - ניהול ידע בהדרכה, 2022
הגדל

 

המחבר, ד"ר משה אלעד, מזרחן וחוקר את החברה הפלסטינית, מרצה באקדמיה ובעל ניסיון צבאי עשיר במינהל האזרחי בשטחים ובלבנון.

 

אחרי סדרת ספרי עיון מעמיקים בתחומי התמחותו הוא מעמיד לקורא הישראלי רומן דמיוני על זוג קיבוצניקים מצפון הארץ, לאה ורפי, שבנם ברנדון הפך להיות שהיד. כיצד? באילו נסיבות? האם מדובר בסיפור אמיתי או בעלילה דמיונית? השאלות הללו מרחפות עוד מתחילת הקריאה ממש. או אז נסחף הקורא לתוך סיפור מרתק, שכל אחד יוכל לזהות בו נתיבי הליכה מוכרים, חוויות עבר וסצנות מוכרות מחיי היומיום. בכתיבה קולחת מוביל אותנו המחבר מהעיירה נשר שליד חיפה עד לאירופה ומשם לקיבוץ בצפון הארץ.

 

אלעד, איש צבא בעברו ואיש אקדמיה כיום, יוצק לתוך הדמויות תוכן מעניין, פרי ניסיונו העשיר מתחנות חייו: הקיבוץ, החיים בחיפה וסביבותיה, השירות ב"שטחים" ועוד.

 

סופו הדרמטי של הסיפור מתרחש בשני אתרים שלכאורה אין כל קשר ביניהם - בעיר הנוצרית בית לחם ובדיור מוגן כלשהו בקריות. אין קשר? ועוד איזה קשר. המקומות הנזכרים בסיפור כמו גם הדמויות מוכרים לכולנו: עולה חדשה מרומניה, שופט מוסלמי (קאדי), קיבוצניקים, אימאם מוסלמי, סנדלר דובר ערבית עיראקית, רב, קצין משטרה לקראת גמלאות, איש משמר הגבול, משגיח כשרות, ספר יוצא רומניה, פסיכולוגית ומוהל. מה הקשר בין כל החבורה הנכבדה הזאת לכותרת הספר?

 

אכן, הכותרת "שָהִידָלֶ'ה" לא תיתן מנוח לקורא במהלך הקריאה עד שיבין מה הקשר בין הגיבורים שלו לדת האסלאם ולחלל שנפל על משמרתו בשם אללה או בשם... ובוודאי תמשיך להעסיקו גם אחרי השלמת הקריאה.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד