חיפושדלג על חיפוש
נושאים נפוציםדלג על נושאים נפוצים
אזור כפתורי נושאים נפוצים
סוף אזור כפתורי נושאים נפוצים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אמת ויציב - כשלים בהתוויית גבולות ישראל ותיקונם

מאת חיים סרברו
הוצאת צבעונים, 2022
הגדל

ספרו השביעי החדש של אל"מ במיל' ד"ר חיים סרברו עוסק באחד מנושאי היסוד אשר עדיין לא הוסדר במדינת ישראל העצמאית זה כמעט 75 שנה – סוגיית גבולות המדינה. הוא דן בנושא מנקודת מבט שטרם נבחנה עד היום: אי-הוודאות המובנית בהגדרת גבולות המדינה – גבולות הקבע הבינלאומיים, הגבולות הזמניים והחד-צדדיים וגבולות חלות החוק הישראלי. הספר מציג את הליקויים בהגדרת הגבולות ואינו חוסך ביקורת על הכשלים בתהליכים שהובילו למצב הלקוי. המילה המתבקשת מהתיאור בספר היא כי דברים נעשו ברשלנות.

 

המטרה של הספר אינה לבכות על העבר, אלא להציע תיקון אפשרי לעתיד. הוא לא יהיה רטרואקטיבי, אך יספק למערכות השלטון והמשפט בישראל בסיס להתנהלות נכונה. התיקון המוצע והמהלכים המומלצים להשגתו הם לב הספר.

 

הספר דן גם בהשפעת איכות עבודת מודיעין השדה והמיפוי על אי-הוודאות בהגדרת גבולות המדינה הקבועים והזמניים ועל הבעייתיות של אי- הוודאות בהגדרת התחולה של החוק הישראלי בארץ ישראל ובמדינת ישראל עד היום.

 

הגיאוגרפים המובילים בישראל מעידים על הספר שהוא מתעלה על המחקרים והפרסומים על גבולות ישראל בעבר ובהווה. לקח חשוב מהספר הוא כי החלטות חייבות להתקבל על סמך מידע אמין וידע מבוסס. הספר נועד לתרום לידיעת האמת על גבולות המדינה, לחיזוק יציבותם ולשיפור המשילות, המִנהל והמשפט במדינה ובכך חשיבותו המרובה.

 

המחבר, אל"מ מיל' ד"ר חיים סרברו, בעבר מפקד המיפוי הצבאי ומנכ"ל המרכז למיפוי ישראל, חתום על התוויית הגבולות הבין-לאומיים ביבשה ובים בין ישראל למצרים, ירדן וקפריסין, והיה מעורב באופן פעיל בהתוויה וסימון בשטח של הגבולות הזמניים עם סוריה, לבנון והפלסטינים. סרברו משמש יושב ראש הוועדה לגבולות בין-לאומיים בפדרציה העולמית של הגאודטים.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד