חיפושדלג על חיפוש
נושאים נפוציםדלג על נושאים נפוצים
אזור כפתורי נושאים נפוצים
סוף אזור כפתורי נושאים נפוצים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חקה – יצחק חופי: מהפלמ"ח לראשות המוסד

הגדל

בכירי הביטחון הישראלי לדורותיהם דואגים, בדרך כלל, בשלבים שונים של חייהם להעלות על הכתב את פעילותם, לקחים ותובנות. רבים עושים זאת סמוך לפרישתם מהמערכת, אך רבים אחרים נזכרים רק אחרי שנים כי טוב שתהיה מזכרת מתועדת כפי שהם רואים את הדברים. האלוף יצחק חקה חופי יוצא דופן. משך שנים סרב באדיקות לפרסם ספר על קורות חייו, וכך גם הטיף לאנשיו במוסד. שנים אחרי מותו דאגה בתו, הילה, וחבריו הטובים, ובעיקר מעריציו במוסד, כי תרומתו החשובה למדינה תהיה נחלת דורות ההמשך.

 

המשימה הוטלה על שני כותבים מנוסים מעולם הביטחון והמודיעין הישראלי. התוצאה אמינה, ידידותית, מפרגנת מאד ומפורטת, בעיקר על שלוש התקופות החשובות והמהותיות ביותר בחייו: הפלמ"ח, מלחמת יום הכיפורים והמוסד.

 

בחצי השנה הראשונה של מלחמת העצמאות, ממחרת החלטת החלוקה (30.11.1947) ועד הכרזת המדינה (14.5.1948), לחמו כוחות ההגנה והפלמ"ח, בטרם הוקם צה"ל. עשרת ימי הלחימה במשמר העמק באפריל 48' היו קרבות מכריעים בתקופה זו. לוחמיו של קאוקג'י נסוגו ואיתם נסו גם תושבים ערבים מכפרי האזור. לחופי, בן ה-21, היה זה הקרב האמיתי הראשון.

 

המלחמה הסתיימה וחופי החליט לכרוך את המשך חייו בשירות הצבאי. כבר בצבא היה חדור תחושת החשיבות של ההדרכה. מפקד בה"ד 1 נראה בעיניו אחד מתפקידי השיא. ההדרכה כמרכיב ניהולי חיוני היתה מוקד חדשנות, שהוא הוביל אחר כך גם במוסד ובחברת החשמל.

 

במלחמת יום הכיפורים היה חופי, אז אלוף פיקוד הצפון, חלוק עם המטכ"ל על ההתרעה למלחמה ועל היקף הכוחות שהוקצה לו. גזרת הגולן היתה שדה קרב דחוס. כוחות שריון, ארטילריה, הנדסה ומודיעין של צה"ל, בסיוע בעייתי של חיל האוויר, לחמו מול האויב הסורי וכוח משלוח עיראקי בכואבת במלחמות ישראל. חופי יצא מהמלחמה בתחושה קשה בשל האבדות הרבות, אך עם סיפוק גדול מההישגים המרשימים של הפיקוד בראשו עמד. ההמשך הטבעי צריך היה להיות תפקיד הרמטכ"ל.

 

רבה היתה אכזבתו כי מוטה גור התמנה לתפקיד. חבריו הרבים עודדו אותו וכך, בלא תכנון מוקדם, אחרי 30 שנות צבא הגיע חופי למוסד ביולי 1974 והחליף את צביקה זמיר. כאן הוביל חקה שלושה מאמצים מרכזיים בתולדות הביטחון הישראלי – הגרעין העיראקי, הקשר עם הנוצרים בלבנון ויוזמת סאדאת נשיא מצרים לשלום, בזכות הקשר הטוב של המוסד עם מלך מרוקו. בנוסף, בצד פעילות מבצעית ענפה ומגוונת, לאחר מלחמת יום הכיפורים ויישום לקחיה, טיפח חופי במוסד תרבות ארגונית מעודכנת, והקים מערכת מחקר מבצעי-מודיעיני ברוח המלצות ועדת אגרנט ("פלורליזם"). בשנותיו במוסד ראה ברכה רבה בעמלו, גם מהעובדים הנלהבים וגם מהדרג המדיני, רבין ובגין.

 

לאחר המוסד מונה חופי למנכ"ל חברת החשמל (1982-1990), יו"ר מועצת המנהלים של תדיראן ותפקידים ציבוריים רבים, עד פטירתו ב-2014.

 

מהספר, כמו בחייו, עולה דמות של איש אהוב, נטול שונאים, אשר למרות אופיו המופנם והשקט הצליח להטביע חותם בתולדות המדינה הזאת.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד