חיפושדלג על חיפוש
נושאים נפוציםדלג על נושאים נפוצים
אזור כפתורי נושאים נפוצים
סוף אזור כפתורי נושאים נפוצים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המצוד אחר ה"שועל"

מאת נתן רונן
הוצאת יבנה, 2022
הגדל

לפנינו דרמת ריגול מרתקת, שבמרכזה אחד האויבים המפורסמים שהיו למדינת ישראל בעידן האחרון, האיראני, גנרל קאסם סולימאני, מפקד גייס אל קודס, המוח המתוחכם מאחורי המתקפה האיראנית מרובת החזיתות על ישראל. ביד סופר מנוסה מצליח נתן רונן לרתק את הקוראים עם מזימות הנרקמות בחדרי חדרים על ידי האסטרטגים האיראנים להשתלטות על השטן הגדול, ארצות הברית, והשטן הקטן, ישראל. לסיפור מצטרפים אדריכלי המהפכה האסלאמית המורכבת במזרח התיכון.

 

במרדף למיגור תכניתו השטנית של סולימאני מצליח גיבור הסיפור אריק בר נתן, המשנה לראש המוסד וראש מנהלת המבצעים שלו, לרקום תוכנית נועזת, חובקת עולם, כיצד לתפוס אותו. הסגר בתקופת הקורונה אפשר לרונן ליצור את דמותו של אריק, שאינו איש שטח, אך בעל תושיות רבות ויכולות לקשור בין קצוות רבים. הוא מפעיל מיומנויות ריגול ומערכות לוחמה חדשניות על קצה גבול הדמיון בניסיון "לצוד את ה'שועל'".

 

היצירה מובילה את הקורא בסבך פתלתל ומזכירה את יכולתו של האדם לחשוב מחוץ לקופסה על מנת לגבור על אויבו. "הרוצה בשלום יכון למלחמה", העיקרון המוביל במזרח התיכון.

 

רונן, גמלאי צה"ל, ששרת מרבית שנותיו במערכת הביטחון, בוחר ביצירתיות את גיבוריו, פותח את סגור נפשם ואת המניעים שלהם. בגישה פסיכולוגית מעמיקה הרגישה לנפשו של האדם ולערכים מתאר רונן את השיטות לגייס משתף פעולה איראני לטובת ישראל. "אם הוא מכור להימורים וגם הומוסקסואל שיעי, המסתיר את זהותו בארון, יש בידינו כלים כבדים לעבוד איתם. אני תמיד מעדיפה מרגל שהוא תעלומה קטנה ועובד עבורי בחוסר ברירה, על פני מי שמציע עצמו כסייען", דברי הפסיכולוגית של המוסד.

 

אריק הוא דמות מורכבת, המציגה את מצבו של לוחם מודיעין חשאי: הבדידות בקבלת ההחלטות קובעות הגורלות, ההקרבה של חיי המשפחה על מזבח הדאגה למדינה ולביטחונה, השקרים לאנשים הקרובים אליו ביותר וההתמכרות לריגושים. תפריט עם אמפתיה רבה.

 

לסיכום, זה ספרו הרביעי של רונן והוא מותיר את הקורא במתח עד לאפיזודה האחרונה.

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד