חיפושדלג על חיפוש
נושאים נפוציםדלג על נושאים נפוצים
אזור כפתורי נושאים נפוצים
סוף אזור כפתורי נושאים נפוצים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בסמכות ובגמישות – סיפור על יזמות צבאית ואזרחית

מאת יוסי כהן
הוצאת דב קולר, 2021
הגדל

יוסי כהן הוא אל"מ בדימוס, בן 83, אשר שרת בקשת תפקידים מגוונת בצה"ל, וכיום יזם אזרחי.

 

יוסי נולד בעיראק ועלה בן 11 ארצה. משפחתו חוותה את קשיי העלייה של שנות ה-50, המוכרים לכל מי שגר אז בארץ. שילוב של מחסור וסבל בצד אופטימיות, נחישות וחריצות הובילו את יוסי, כמו רבים מבני דורו שעלו מארצות ערב, להישגים ולהגשמה אישית.

 

יוסי, הקצין עם המקטרת, שהייתה לו כמו "סמל מסחרי" לאורך שנים, בוגר המכללה לביטחון לאומי, מלא בשירות הצבאי מגוון תפקידי שטח ומטה, והיה בעל אוטוריטה בתחום ההגנה המרחבית (הגמ"ר). בין השאר, מילא תפקידים בחברה הבדואית בנגב ובסיני, כמפקד יחידה של סיור וגישוש, וגם באוכלוסייה הפלסטינית בשכם, במינהל האזרחי לתושבי השטחים. בשנות ה-60 ייעץ עם קציני צה"ל נוספים לצבא אוגנדה בעידן קשרי החוץ הצבאיים שהתפתחו אז בתקופת הרמטכ"ל צבי צור.

 

לאחר שפרש מצה"ל ב-1985 הקים את חברת הזמט שבבעלותו. החברה החלה בהכנת תכניות בטיחות והדרכה לטיפול בחומרים מסוכנים, וכיום התרחבה לנושאים של ניהול סיכונים במצבי חירום למפעלים בתחום זה.

 

אמרה בדואית מזהירה כי בטבע יש ירוק ויבש, טוב ורע, אסור לערבב, יש להשאיר (וגם לטפח) את הירוק ולעשות הכול כדי לטפל ביבש. תובנה זו ממליץ יוסי לאמץ, ומעיד כי כך פעל לאורך שירותו הצבאי ואחר כך באזרחות.

 

יוסי, חבר "צוות", מצא לנכון לשתף את הציבור הרחב בניסיונו הצבאי והאזרחי, ובעיקר בתובנות והמלצות ועל כן העלה את הדברים על הכתב בספר. מצאנו לנכון לעודד גם סוג זה של כתיבה של חבר בארגון ולהפיץ לחברי "צוות".

לוח אירועיםדלג על לוח אירועים

לוח אירועים

עבור לתוכן העמוד